Quantcast
Channel: Izvođenje – Gradnja
Viewing all 296 articles
Browse latest View live

Studenti uz pomoć robota izgradili brvnaru

$
0
0

Petoro studenata iz londonske arhitektonske asocijacije koristili su se robotikom kako bi u šumi engleskog grada Dorset izgradili brvnaru neobične krovne konstrukcije.

Koristeći samo okolno drvo iz šume, izgrađena je brvnara s osnovom otvorenog plana, koja će služiti da se u njoj smesti kotao koji će koristiti biomasu za stvaranje toplotne energije. Na ovaj način pružiće se održiv način grejanja obližnjem kampusu.

Hooke_DM_Woodchip_Barn_completed_VB_2016_02_08_031-950x632

Roboticka brvnara 01

Neobična lučna krovna konstrukcija formirana je od 25 bukovih grana. Svaka od njih prošla je kroz proces 3D skeniranja, kako bi se utvrdio njen položaj u budećem sistemu krovne konstrukcije koji se formirao pomoću rada robotom.

Roboticka brvnara 02

Originalni oblici grana, koji nisu standardni za proces izgradnje, zadržani su i međusobno pričvršćeni bez korišćenja čeličnih veza, piše na sajtu arhitektonske asocijacije DesignAndMake.

Roboticka brvnara 03

Roboticka brvnara 04

Tim koji je radio na brvnari želeo je da pristupi konvencionalnom načinu gradnje ovog tipa objekata na jedan potpuno novi način i u tome je uspeo.

Roboticka brvnara 07

Koristeći se materijalima iz neposrednog okruženja, u njihovom sirovom obliku, digitalni pristup zapravo nam je pomogao da se vratimo starim načinima gradnje koji se izgubio kroz industrijalizaciju. Objekat dobija nepredvidljive forme dobijene direktno iz prirode.

– istakli su studenti iz AA’s Design & Make.

Roboticka brvnara 05

Roboticka brvnara 06

Pogledajte kako je tekao proces gradnje:

Da bi na kraju to izgledalo ovako:

Hooke_DM_Woodchip_Barn_completed_VB_2016_02_08_003-950x632

Pogledajte i kako su studenti napravili saunu koja odaje počast napuštenom selu:

Studenti osmislili saunu koja odaje počast iščezlom ribarskom selu


Rapidna gradnja tunela uz pomoć skele na kamionu

$
0
0

Tunel dužine 400 metara od betonskih blokova, koji se slažu jedan na drugi kao Lego kockice, može se završiti za 24 časa!

Kompanija Lock-Block osmislila je novi način suve gradnje tunela bez upotrebe maltera koji vreme izgradnje nadsvođenih prolaza smanjuje za 90 posto.

Princip se zasniva na parcijalnoj gradnji tunela lučnog oblika putem betonskih blokova sa žljebovima koji naležu jedan na drugi.

Zakopčavanje tunela

Prvo se prave zidovi tunela slaganjem betonskih blokova jedan na drugi. Kada krene postavljanje lučnog dela, Zipper kamion sa koturovima na prikolici, koji liči na ježa, skuži kao skela preko kojeg se ređaju betonski blokovi. Kada se postavi završni blok, luk postaje kompletan i pošto mu više ne treba oslonac, jer nosi na pritisak, kamion se pomera napred i radovi teku dalje.

Kamion se zove Zipper jer se tunel na kraju sastavlja na način kao što zakopčavamo rajsferšlus na jakni. Kako se kamion pomeri, tako se i tunel „zakopča“.

tunel-luk-kamion-skela-3

Koliko radovi teku brzo, govori i podatak da 1,5 metara luka može da se napraviti za svega 5 minuta.

Naravno, ovaj način gradnje rezervisan najviše će se koristiti kada je potrebno napraviti specifičan tunel ili mostić koji može da izdrži veliki teret.

tunel-luk-kamion-skela-2

Još jedna prednost suvog načina gradnje, jeste i da se ovakav tunel lako može razmontirati u slučaju da nije više potreban.

Pogledajte i kako izgleda projekat gradnje tunela za brodove dugačak 17 km u Norveškoj:

Norveška gradi tunel za brodove dugačak 1,7 km

Restauracija u Kadizu: Zanimljivo delo ili masakr kulturnog nasleđa?

$
0
0

Sviđala vam se restauracija ili ne, zamak Martera u Španiji postao je veoma posećeno turističko mesto.

Kada je 2011. godine nakon urušavanja zamka Martera grad odlučio da se preostala kula renovira, cilj je bio da se spreči dalje propadanje objekta iz devetog veka. Ovaj veliki izazov pripao je arhitekti Karlosu Kevedu Rohasu, čija ideja je dobila zeleno svetlo lokalnih organa Andaluzije, a ubrzo nakon toga je i izveden. Onda su se strasti uzbrukale.

Situacion Prueba3

Trošna kula je stabilizovana, a njena kamena struktura je izašla u prvi plan jer je istaknuta u odnosu na bele zidove koji je podupiru.

Karlos je izveo restauraciju na krajnje zanimljiv način ostavljajući originalne kamene zidove koje je oslonio na pridodate betonske kubuse. Trošna kula je stabilizovana, a njena kamena struktura je izašla u prvi plan jer je istaknuta u odnosu na bele zidove koji je podupiru.

Presentación2 Presentación2

Međutim, mnogima se ovo rešenje nije svidelo nazivajući ga „masakrom kulturnog nasleđa“ ili „katastrofom u Kadizu“. Da li zbog velike medijske pažnje ili zbog „interesantnog rešenja“, zamak Martera postao je veoma posećeno turističko mesto.

Šta je vaše mišljenje o ovoj restauraciji?

Podizanje betonskih elemenata poliuretanskom penom

$
0
0

Ukoliko je potrebno sanirati uleglu betonsku ploču, stazu ili pod, kompanija PolyLevel ima u ponudi zanimljivo rešenje.

Betonske elemente koji su ulegli i iskrivili se nije tako lako sanirati. Međutim, američka kompanija PolyLevel osmislila je rešenje koje podrazumeva njihovo vraćanje u prvobitni položaj upotrebom pene.

Umesto da se ulegao betonski element ruši i postavlja novi, ovo rešenje podrazumeva njegovo podizanje na traženo mesto uz pomoć poliretanske pene.

Proces sanacije podrazumeva da se ulegao betonski element prvo probuši kako bi se otvorila rupa za injektiranje. U rupu se ubacuje crevo kroz koju se upumpava pena. Kako se pena širi, tako se ploča podiže a uz pomoć vaser-vage kontroliše se njen položaj i horizontalnost.

polylevel-podizanje-ploca-2

Sila uzdizanja može da dostigne i do 30 tona po metru kvadratanom.

Koliko je pena jaka govori i podatak da sila uzdizanja može da dostigne i do 30 tona po metru kvadratanom. Što je najvažnije, nije potrebno puno vremena da se one čvrsne. Naime, pena počinje da se stvrdnjava odmah a 90% svoje čvrstoće ona dostigne za 20 minuta.

PolyLevel pena ne upija vodu i pritom ne zagađuje zemljište. Deluje kao da je idealno. Ipak, jedina mana je što je PolyLevel (za sada) dostupan samo u SAD ali ne sumnjamo da će se pojaviti firma koja će ovo izvoditi i kod nas.

Saznajte i koja bi to tri materijala mogla da zamene beton:

3 materijala koja bi mogla da zamene beton

Firme iz kategorije Beton:

Dodaj firmu u Adresar

Impresivni rovokopač kojem stena ne predstavlja problem

$
0
0

Mastenbroek mašine iz serije HRT kopaju, za razliku od ostalih, ispred sebe.

Kopanje rovova u stenivitom području je težak posao koji zahteva specijalne mašine. Tradicionalni rovokopači opremljeni su mašinerijom koja kopa iza njih. Ovakav način kopanja zahteva veliku snagu i težinu mašine, što je rezultovalo velikim povećanjem gabarita rovokopača. Mastenbroekova mašine iz serije HRT menja ustaljen koncept jer one kopaju ispred sebe.

Mastenbroek HRT55 5

Rovokopač Mastenbroek HRT55

Kod modela Mastenbroek HRT55 kopač se nalazi ispred same mašine a njega zapravo čini gusenica, sa kopačima, koja se kreće ispred vozila i kopa kamenitu zemlju i do dubine od 2,5 metra. Jači modeli, kao što je HRT85, kopaju i do dubine od pet metara!

Mastenbroek HRT55 1

Snaga ove mašine impresivna je kao i njen način rada. Mastenbroek HRT55 opremljen je motorom od 447kw (600 konjskih snaga), dužine je 12 metara, a teška 65 tona. Može da kopa rovove širine do 1,1 metar.

Mastenbroek HRT55 2

U ponudi su i rovokopači prilagođeni gradskim uslovima kao što je HRT25.

Mastenbroek HRT se može upravljati i daljinskim putem tako da nije potreban vozač.

Mastenbroek HRT55 3

Na Mastenbroek mašine iz HRT serije može se montrirati i prikolica u kojoj se skladišti iskopana zemlja.

Pogledajte i ovu zanimljivu mašinu za instant pločnike:

Mašina za brzo polaganje staza od blokova

Firme iz kategorije Građevinske mašine:

Dodaj firmu u Adresar

Rupa u jezeru: Pogledajte kako se prazni akumulacija u Portugalu

$
0
0

Višak vode u ovom portugalskom jezeru odvodi se tunelom dugačkim 1,5 kilometara napravljenim od betona.

Covão do Conchos je veštačko jezero kapaciteta 120.000 kubika nastalo gradnjom betonske brane visoke 4,6 metara još 1955. godine. Ono što je bilo specifično za ovaj projekat jeste previlnica u vidu vodopada. Zbog ovakvog specifičnog rešenja, jezero izgleda kao da ima rupu u kojem na spektakularan, i pomalo hipnotišući način, nestaje višak vode.

Prelivnica, koju čini betonski tunel 1,5 kilometara, obezbeđuje da se višak vode odvede kako bi se sprečile poplave. Nažalost, ovaj spektakularan prikaz, koji izgleda kao da je neko izvadio čep sa dna jezera, nije moguće videti stalno već samo tokom sezone jakih kiša kada mnogobrojni znatiželjnici pohrle ka jezeru Covão do Conchos.

Conchos-Dam-Portugal-2

Inače, izgradnja ove brane samo je deo velikog hirdroenergetskog projekta regiona Serra da Estrela koji je imao za cilj regulusanje vodotokova između reke Ribeira das Nave i lagune Bayou.

Pogledajte i kako izgleda najveća brana na svetu:

Tri klisure: Najveća brana na svetu proradila punom snagom

Drvena kuća na Vlasinskom jezeru podignuta za deset sati

$
0
0

Drvo dekor iz Grdelice razvio je inovativan drveni termo blok kojim se kuća podiže kao sa Lego kockicama.

Leskovac bi uskoro, pored roštilja, mogao da postane poznat i po drvenim montažnim kućama. Naime, firma Drvo dekor razvila je zanimljiv drveni blok sa žlebovima koji klizaju jedan po drugom. Postavljanje blokova veoma je jednostavno i prilikom sklapanja može da se pomera ceo zid.

Prvi primer ovakve Etno lux brvnare realizovan je na piktoresnom Vlasinskom jezeru nedaleko od Crne Trave i to u rekordnom roku.

drvo-dekor-vlasinsko-jezero-5

Kuću smo počeli da sklapamo u pola deset, a završili smo je u pola osam.

– rekao je majstor Milivoje Veljković za RTS.

Dakle, bilo je potrebno samo deset sati da se podigne cela kuća koju u Drvo dekoru nazivaju Etno lux brvnarom.

drvo-dekor-vlasinsko-jezero-3

Velika prednost ovakvog načina pravljenja kuće jeste što to može da uradi svako ko bar malo zna da rukuje alatom.

drvo-dekor-vlasinsko-jezero-7

Pošto se blokovi mogu ispuniti bilo kojim izolacionim materijalom (u ovom slučaju stiroporom), kuća je veoma dobro termički izolovana.

drvo-dekor-vlasinsko-jezero-4

Drveni termo blok je patentni proizvod za kojeg su već zainteresovane brojne strane kompanije. Da se radi o kvalitetnom proizvodu potvrđuje i nagrada Nova vizura koju je Drvo dekor osvojio na Sajmu građevinarstva u Beogradu.

drvo-dekor-vlasinsko-jezero-8

Pogledajte ovu brvarnu pravljenu robotom:

Studenti uz pomoć robota izgradili brvnaru

Firme iz kategorije Montažni objekti:

Dodaj firmu u Adresar

U toku izgradnja najviše kule na svetu od drveta

$
0
0

Zgrada od 18 spratova u Vankuveru biće pravi građevinski poduhvat koji pomera granice u drvenim konstrukcijama.

Po projektu Acton Ostry Architects, u novembru 2015. godine počela je izgradnja studentskog doma Brock Commons pri Univerzitetu British Columbia u Kanadi a radovi bi trebali da budu kompletirani na leto 2017.

Objekat visine 53 metara biće najviša hibridna zgrada na svetu koja će imati dva samostojeća betonska jezgra oko kojeg će se dalje graditi drvetom.

zgrada-od-drveta-vankuver-04

Projekat po ideji Acton Ostry Architects, uradili su austijski inženjerski tim Hermann Kaufmann koji je specijalizovan za visoke drvene konstrukcije, građevinski inženjeri kompanije Fast + Epp i konsultanti iz firme GHL Consultants Ltd. Zgrada Brock Commons biće prava demonstacija hibridnog sistema drvo-beton koji je konkuretan sistemu beton-čelik.

zgrada-od-drveta-vankuver-05 zgrada-od-drveta-vankuver-06 zgrada-od-drveta-vankuver-08 zgrada-od-drveta-vankuver-07

Horizontalne sile nose betonska jezgra dok će sva vertikalna opterećenja nositi drvena konstrukcija.

Objekat čine podijum visine jednog sprata, dva betonska jezgra i 17 spratova od drveta koji se završavaju metalnim krovom sa čeličnim nosačima. Horizontalne sile nose betonska jezgra dok će sva vertikalna opterećenja nositi drvena konstrukcija. Stubovi od lameriranog drveta biće opremljeni metalnim vezama pre kojih će se sile sa stubova prenositi na lamelirane (CLT) panele koji će obezbediti stabilnost objekta u seizmičkom smislu.

 

zgrada-od-drveta-vankuver-09

Za podizanje celog sprata zgrade od drveta biće potrebno samo sedam dana.

Nakon podizanja betonskih jezgara (čiji su radovi u toku), uslediće postavljanje drvene konstrukcije i to brzinom od jednog sprata za nedelju dana. Ova brzina moguća je jer se praktično radi o prefabrikovanoj gradnji sa unapred pripremljenim drvenim elementima.

zgrada-od-drveta-vankuver-03

Kao dokaz da je podizanje ovakve konstrukcije moguć, u julu prošle godine je podignuta realna maketa od dva sprata koja je izdržala sve testove po najnovijim kanadskim propisima za visoke zgrade.

zgrada-od-drveta-vankuver-02

Kada se završi, dom Brock Commons će dobiti LEED Gold sertifikat a potom će ga useliti 400 studenata koji će uživati u zgradi od prirodnih materijala.

zgrada-od-drveta-vankuver-10

Pogledajte i ovaj studentski dom:

Studentski dom u Danskoj zbog kojeg bi rado ponovo studirali

 

Firme iz kategorije Drvene konstrukcije:

Dodaj firmu u Adresar


Radikalan plan pomeranja celog jednog grada za tri kilometra

$
0
0

Rudarski grad Kiruna preseliće se na istok što je jedan od najambicioznijih projekata u Švedskoj u poslednje vreme.

Kako preseliti ceo grad? To je pitanje koje muči vlasti ali i 18.000 žitelja rudarskog grada Kiruna koji su 2004. godine saznali da je tlo ispod njih sve nestabilnije. Grad leži da na jednom od najvećih rudnika gvožđa na svetu, pa je zbog velike tražnje ove rude, državna kompanija Luossavaara-Kiirunavaara AB (LKAB) kopala sve dublje i dublje. Šta dalje? Preseliti grad tri kilometara istočnije!

Vađenje rude dovelo je do velike degradacije stabilnosti tla koje je postalo slabo da nosi teret grada.

Kao što je objašnjeno u videu iznad, grad postoji zbog rudnika. Svake noći čuju se miniranja ali su građani toliko naviknuti na eksplozije da ih više ni ne primećuju. LKAB je otvorio brojna radna mesta u gradu zahvaljujući rudniku, ali svaki put kada se ruda izvadi, dolazi do sleganja tla i deformacije zemljišta. Konačno, ovo je dovelo do velike degradacije stabilnosti tla koje je postalo slabo da nosi teret grada, piše CityLab.

Kiruna14_w-736x437

„Zatvaranje rudnika nikada nije bila opcija“. Za rudarsku kompaniju, jedino rešenje bilo je preseljenje grada. Tako je vlast Kirune uradila radikalan projekt preseljanja celog grada za tri kilometara na istok. Naravno, troškovi ovakvog ambicioznog projekta biće ogromni a procene se kreću u milijardama dolara.

Kiruna16_w-651x460 Kiruna15_w-651x460

Stari grad će biti srušen i pretvoren u nacionalni park.

Kiruna će sagraditi novi, kompaktniji centar po projektu stokholmske arhitektonske firme White. Cilj je da se što više materijala iskoristi iz starog grada za pravljenje novog. Stari grad će biti srušen i pretvoren u nacionalni park. LKAB će obeštetiti sugrađane tako da mogu da kupe novi kuće u novom, istočnom gradu.

Kiruna03_w-736x418

Ovaj ambiciozni projekat izaziva nervozu kod građana, pa je studio White u Kiruni podigao centar u kojem građani mogu da dobiju opširnije informacije o tome kako će biti realizovan ovaj plan, kako će izgledati nova Kiruna i gde će oni živeti i raditi.

Prema procenama LKAB preseljenje grada Kiruna trajaće između 20 i 30 godina.

Kiruna13_w-644x460

Pogledajte moć poliuretanske pene:

Podizanje betonskih elemenata poliuretanskom penom

 

Pogledajte ubrzani snimak izgradnje tunela od 70m za samo jedan vikend

$
0
0

U snimku koji traje tri minuta, moći ćete da vidite kako Holanđani postavljaju tunel u impozantno kratkom roku.

Ima li „omiljenijeg“ saobraćajnog znaka za vozače od onog Radovi na putu? Jedna velika intervencija morala je biti urađena na auto-putu u Holandiji: izgradnja tunela ispod postojeće saobraćajnice. Međutim, zahvaljujući velikim pripremnim radovima, danonoćnom radu i iskusnim inženjerima, posao je završen u rekordno kratkom roku: za samo jedan vikend!

Pogledajte kako se gradi tunel za 48h:

Prefabrikovani betonski tunel dužine 70 metara postavljen je na klizače i odgurnut na projektovanu lokaciju.

Kao što možete videti u ubrzanom snimku, betonski tunel dužine 70 metara urađen je ranije i postavljen na klizače. Pošto je saobraćaj zatvoren, bageri su srušili deo auto-puta kako bi napravili mesta za novu saobraćajnicu koja će se denivelisano, tunelom, ukršati sa postojećom. Pošto je sva zemlja uklonjena, betonski tunel je bukvalno odgurnut na projektovano mesto, zatrpan zemljom i asfaltiran. I sve to za 48h!

tunel-vikend-02

Ni kiša ni noć nisu sprečili spretne putare da uspešno realizuju tunel u tako kratkom roku.

tunel-vikend-03

Pogledajte i ovaj način gradnja tunela:

Rapidna gradnja tunela uz pomoć skele na kamionu

Vađenje mermera je spektakularnije nego što ste zamišljali

$
0
0

Dokumenatarac Il Capo pokazuje nam kako zapravo izgleda vađenje čuvenog kamena Carrara na severu Italije.

Video koji je Juri Ankarani uradio za Nowness prikazuje proces vađenja mermera koji je spektakularniji nego što smo zamišljali. Ogromne kamene gromade visoke po nekoliko metara odvajaju se od stene pod udarima bagera a sve to nadgleda šef rudnika (Il Capo) koji komanduje signalima uz pomoć ruke… na kojima nedostaju pojedini prsti.

Rudnici mermera izgledaju neverovatno i niko ne ostaje ravnodušan nad prizorom. Liče mi na pozorište a vi samo treba da zauzmete svoja mesta i da se divite.

– kaže Juri Ankarani.

„Šef rudnika me je posebno opčinio. On komanduje ogromnim bagerom laganim pokretima ruke s neverovatnom lagoćom i sigurnošću“, dodaje Juri.

vadjenje-mermera-2

Carrara mermer

Ovaj visoko kvalitetni i cenjeni materijal je vrsta mermera bele ili belo-sive boje. Najviše se koristi za izradu skulptura ili dekora na zgradama. Vadi se u rudniku nedaleko od italijanskog gradića Karara (Carrara) u Toskani. Upravo od ovog mermera Mikelanđelo je napravo njegovo najčuvenije remek-delo: Pieta.

Pogledajte kako robot seče mermer:

Pogledajte kako robot s dijamantskom testerom seče mermer

Cigla na zid! Dekorativna opeka u poslovnom prostoru

$
0
0

Pogledajte uspešan primer postavljanja dekorativne opeke na zid i saznajte koliko to košta.

Industrijski stil u enterijerima poslovnih prostora definitivno je u modi. Međutim, ukoliko opremate prostor u novogradnji malo je verovatno da ćete da zidovima zateći opeku. Stoga, postavite je sami! I to na karakterističan zid.

Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs dobio je zadatak da osmisli enterijer jednog poslovnog prostora koji je trebao da ima i zonu za odmor. Upravo u ovom prostoru na zid je postavljena dekorativna opeka.

postavljanje-dekorativne-opeke-01

Kako do opeke na zidu

Cena dekorativne opekem koja je postavljana u ovom primeru, iznosi oko 40 evra/m2 dok je za fug masu, koja pokriva 15 m2, izdvojeno oko 120 evra što znači da je cena po kvadratu 8 evra. Cena postavke iznosi 15 evra po kvadratu a u cenu je uključen i materijal za lepljenje. Suma sumarum, ukupna cena dekorativne opeke na zid košta oko 63 evra/m2.

Naravno, postoje i jeftinije varijante dekorativne opeke čija se cena kreće oko 20-25 evra/m2.

dekorativna-opeka

Opeka se isporučuje u listelama debljine oko 2cm

Debljina dekorativne opeke je oko 2 cm i na nju se sa zadnje strane pažljivo nanosi lepak, uglavnom fleksibilni, jačine C2. Lepak je potrebno da je normalne gustine ukoliko je zid ravan. Ukoliko na zidu postoje veće neravnine, potrebno je da lepak bude nešto gušći pošto je potrebno da se nanese veća količina lepka.

postavljanje-dekorativne-opeke

Lepak se nanosi špaklom na sredinu listele

Dekorativna opeka se uglavnom postavlja smaknuto za pola širine. Sredina listele se postavlja na mesto fuge donjeg reda.

postavljanje-dekorativne-opeke-2

Naizmeničan slog opeke

Za pravljenje jednakih odstojanja može se koristiti armaturna šipka od 8 illi 10 mm ili drvene odstojnice. Armaturna šipka pogodna je jer se može koristiti više puta.

postavljanje-dekorativne-opeke-3

Armatura između dva reda opeke služi kao vođica

Preporučuje se da izvodi za utičnice i prekidače pozicioniraju na sredini reda opeke kao što je to izvedeno na slici ispod.

postavljanje-dekorativne-opeke-4

Izvode za prekidače pozicionirajte na sredini reda

Savetuje se da dekorativnu opeku slažete do visine od oko jednog metra i zatim da se sačeka da se lepak osuši.

Savetuje se da dekorativnu opeku slažete do visine od oko jednog metra i zatim da se sačeka da se lepak osuši. Sledećeg dana mogu se ukloniti armaturne šipke i nastaviti s lepljenjem.

postavljanje-dekorativne-opeke-5

Jedan dan = jedan metar visine

Fugovanje dekorativne opeke vrši se specijalnim fug masama koje se kupuju uglavnom kod proizvođača opeke. Potrebno je da ova fug masa bude polu suva (slika 7) . Ukoliko fug masa bude vlažna, moguće je da će fuga curiti pa će izgledati neuredno a i sama opeka može da promeni boju u dodiru sa vlagom.

fug-masa

Fug masa mora biti polu suva

alat-za-postavku

Alat za fugovanje

Fugovanje zahteva preciznost i vreme. Uz pomoć specijalne tanke špakle, fug masa se nabija između opeke.

fugovanje

Fugovanje je najkomplikovaniji deo posla i zahteva dosta vremena

Od fug mase će na kraju umnogome zavisiti konačna utisak koji vaša opeka ostavlja. Sa svetlijim tonovima fug mase opeka više dazi do izražaja. Pogledajte dve varijante sa istom opekom sa tamnom i sa svetlo-sivom fug masom.

fug-masa

Nakon što se fuga osuši, dobro iščetkajte zid od opeke. U slučaju da želite dodatno da ga zaštitite, preporučuju se Ceresit premazi CT10 (pakovanje od 1l) i CT13 (pakovanje od 10l). Ovi premazi će dodatno zaštititi ciglu a neće menjati njen izgled (neće joj dati sjaj i plastičan izgled)

Završni rezultat

Pogledajte kako je enterijer poslovnog prostora ispao na kraju:

postavljanje-dekorativne-opeke-02

postavljanje-dekorativne-opeke-03

postavljanje-dekorativne-opeke-04

Firme iz kategorije Zidne obloge:

Dodaj firmu u Adresar

Kako je Galerija Matice srpske spašena od vlage

$
0
0

Ovo važno kulturno dobro rekonstruisano je nekoliko puta u svom životnom veku a krajem 2015. godine urađena je revitalizacija koja je unela novi sjaj u ovo staro novosadsko zdanje.

Galerija Matice srpske u Novom Sadu jedna je od najstarijih muzejskih institucija ne samo u Vojvodini nego i šire. Od svog osnivanja 1847. godine čuva, obrađuje, obogaćuje i izlaže vrednu umetničku zbirku srpskog slikarstva. Međutim, jedna veliki problem u suterenskim prostorijama (depoa) pretio je da ugrozi čitavu kolekciju zbog čega je morala biti urađena temeljna sanacija objekta. Problem je bio vlaga!

sanacija-galerije-matice-srpske-05

Projektom je bila obuhvaćena kompletna rekonstrukcija suterenskih prostorija, sanacija od vlage podova i zidova i ugradnja lifta

Iako je tokom projektovanja i izgradnje originalnog objekta, površine 5.000 čega je 2.500m2 izložbenog prostora, vođeno računa o problemu vlage u suterenu te uspostavljen sistem vazdušne izolacije u spoljnim zidovima, neminovno je bilo da se, zbog starosti objekta kao i promene nivoa podzemnih voda tokom bezmalo jednog veka, taj problem ponovo aktuelizuje. Ovim projektom, kojeg potpisuje arhitektonski studio N-Martin Project, rešili su se funkcionalni problemi suterenske etaže, na nivou dispozicije prostora i njegovog opremanja, kao i problem vlage.

sanacija-galerija-matice-srpske-03

Mapiranje problema vlage

Tačke prodora vlage

Tokom istraživanja napravljeno je šest sondi u podu (do temeljne ploče) kako bi se ustanovilo stanje postojećih slojeva. Zemlja između dve betonske ploče je na određenim mestima zatečena potpuno mokra, što je uzrokovano visokom podzemnom vodom koja je zasićuje preko zidova ili kroz mesta susreta zida sa temeljnom pločom – što su najslabije tačke prodora. Na tim istim mestima, nekoliko dana nakon iskopavanja, pojavila se podzemna voda u samim sondama, dok na sondama na višim kotama nije. Na tim ostalim mestima zemlja je bila blago vlažna što ukazuje na manju zasićenost podzemnim vodama.

sanacija-galerije-matice-srpske-01

Sanacija vlage podrazumevala je rešenje sanacije zidova i podova unutar objekta adekvatnim sistemima kao i obradu fasadne sokle. Radovi koji su prethodili njihovom izvođenju obuhvatali su uklanjanje slojeva poda do cementne košuljice, kao i uklanjanje tampon sloja zemlje do temeljne ploče te ugradnju novih slojeva poda sa nivelisanjem prema postojećoj višoj koti suterenske etaže. Takođe, predviđena je bila i sanacija pukotina na podu trezora/depoa kao i izrada nove AB ploče.

sanacija-galerija-matice-srpske-01

Bobičava folija sa mrežicom

Nakon postavljanja drenažne folije, na zidove se preko nje nanosio krečno-gipsani malter sa završnom obradom zidova bojom. Bobičava folija sa mrežicom pouzdano izoluje zidove iznutra i predstavlja izdržljivu i vodootpornu osnovu za gipsani i produžni malter, kao i za gips kartonske ploče. Na taj način se u podrumu dugoročno obezbeđuju suve površine zidova. Sa bobicama visine 8 mm omogućava se vazdušni međuprostor između vlažnog podrumskog zida i maltera.

Zaštita i sanacija podova podrazumevala je nivelaciju/podizanje nivoa poda na koti visoke podzemne vode kao i izvođenje sistema hidroizolacije i sanacije. Nakon popunjavanja oštećenja, nanosio se dvokomponentni elastični hidroizolacioni premaz.

Sanacija vlage podrazumevala je rešenje sanacije zidova i podova unutar objekta, kao i obradu fasadne sokle

Hidroizolacioni premaz ugrađen je i na obodne zidove u visini od 20-25cm. Završna obrada zidova i plafona, kao i unutrašnjih vidljivih instalacija grejanja i struje bojena je u belu i sivu boju, dok su zidovi depoa naspram ulaznih vrata obojeni različitim bojama, kako bi se uspostavila estetska veza sa galerijskim prostorima na spratu.

sanacija-galerija-matice-srpske-02

Intervencije na podovima i zidovima u cilju zaštite od vlage

Podovi su, nakon postavljanja hidroizolacionog sloja i termoizolacije, obloženi granitnom keramikom koja svojom teksturom i bojom podseća u velikoj meri na postojeći pod od teraco pločica, na čije su mesto došli. Ostale površine podova u suterenu obrađene su samolivom.

sanacija-galerije-matice-srpske-02

Unutrašnje uređenje

Sistem rasvete je projektovan sa posebnom pažnjom obzirom da je uslovljen sa više faktora. Namena prostorija (depoi, radionice, arhiv i prostori za skladištenje materijala) je takva da zahteva pravilno raspoređeno i dovoljno jako osvetljenje koje istovremeno neće opteretiti postojeću elektro mrežu. Zbog toga je odabrano LED osvetljenje sa lampama postavljenim tako da njihove pozicije budu fleksibilne.

sanacija-galerije-matice-srpske-03

Unutrašnje uređenje obuhvatilo je izradu posebno projektovanih polica za skladištenje umetničkih dela. Police su projektovane po zahtevima nadležnih lica Galerije a po uzoru na elemente koji se nalaze u depoima inostranih galerija.

sanacija-galerije-matice-srpske-08

U cilju zaštite umetnina koje se skladište i čuvaju u suterenskim depoima, uvoden je novi alarmni sistem kao i sistem protivpožarne zaštite.

sanacija-galerije-matice-srpske-06

Odgovorni projektant bio je arhitekta Nikola Martinović, a na projektu su učestvovale i arhitekte Ivana Korać, Milan StefanovićRobert Hitenberger.

sanacija-galerija-matice-srpske-06

Projekat je izveden krajem 2015. godine ali radovi na obnovi Galerije Matice sprske. Naime, sada sledi sređivanje fasade za čije finansiranje se uveliko skupljaju sredstva.

Nije lepa ali je izdržljiva: Ova 3D štampana kuća otporna je na jake zemljotrese

$
0
0

Kineska kompanija napravila je za samo 45 dana kompletnu kuću od 400 kvadrata koristeći tehnologiju 3D štampe.

Nekada su 3D štampači pravili samo sitnije predmete i pojedine delove nameštaja. Kako su vremenom napredovali, postajali su sve veći i složeniji, tako da su sada sposobni da „odštampaju“ kompletnu kuću. I to kakvu!

Kineska kompanija HuaShang Tengda napravila je kuću 3D štampačem koja može da izdrži zemljotrese jačine do 8.0 po Rihterovoj skali!

China-3D-Printed-House-3

Iako oni nisu prvi koji su napravili 3D štampanu kuću, svakako su prvi koji su to uradili iz jednog dela. Uglavnom se do sada štampao deo po deo, pa se to sve posle sastavljalo na licu mesta. U ovom slučaju, veliki 3D štampač razvijan nekoliko godina je za svega 45 dana napravio kuću od 400 kvadrata kao jedna celina, piše Inhabitat.

Zemljotres jačine 8.0 spada u razarajuće zemljotrese koji mogu prouzrokovati ogromnu štetu i do hiljadu kilometara od epicetra.

Za potrebe pravljenja kuće iskorišćeno je 20 tona betona. Kompanija, doduše, nije objavila koji je tačno cement koristila niti koja je bila receptura za betonsku mešavinu.

China-3D-Printed-House-2

Ono što svakako izdvaja ovu kuću od ostalih napravljenih istom metodom, jeste činjenica da može da izdrži veoma jake zemljotrese. Podsetimo, zemljotres jačine 8.0 spada u razarajuće zemljotrese koji mogu prouzrokovati ogromnu štetu i do hiljadu kilometara od epicetra.

Pogledajte i kako su Kinezi izveli rekonstrukciju mosta za svega 43 sata.

 

Uradi sam: Kako se postavlja etison u pločama

$
0
0

Saznajte kako se pravilno postavljaju podovi u kancelarijama i koliko to košta.

Na primeru postavljanja etisona proizvođača Interface u poslovnom prostoru u Novom Sadu pokazaćemo vam kako se to radi pravilno.

Ploče serije Graphite i Pewter proizvode se u standardnim dimenzijama 50×50 cm, međutim postoje i specijalne dekorativne ploče veličine 100×25 cm.

 

Pogledajte uputstvo za postavljanje etisona:

Cena etisona kreće se od 20 pa do 45 evra po kvadratu u zavisnosti od vrste, dezena i, naravno, ukupne kvadrature

Cena Interfaceovih etisona kreće se od 20 pa do 45 evra po kvadratu u zavisnosti od vrste, dezena i, naravno, ukupne kvadrature. Skuplje ploče se uglavnom postavljaju kao dekor koji naglašava određeni deo prostora pa se samim tim koriste u manjoj količini.

Postavka etisona je uglavnom uključena u cenu materijala. Ako nije, njena cena se kreće oko 3 evra/m2.

Tok postavke etisona

Na očišćenu podlogu, koja je prethodno dobro usisana, nanosi se podloga. Podloga služi kao antiklizni premaz koji sprečava da se ploče podižu prilikom održavanja i blago ih pričvršćuje za pod. Ova podloga nije lepak jer dopušta da se postavljena ploča, ukoliko se prilikom eksplatacije ošteti, podigne bez oštećenja košuljice i zameni za novu. Ovo je razlog zbog čega bi bilo dobro da prilikom kupovine etisona uvek poručite malo više kvadrata kako bi mogli lako sanirati pod.

podloga-etisone

Valjkom namažite podlogu po podu i sačekajte desetak minuta pre postavljanja poda

Podloga se isporučuje u kantama, razređuje vodom i nanosi valjkom na pod. Nakon nanošenja podloge, a pre postavke, potrebno je da prođe desetak minuta.

Ukoliko etison stavljate na parket, laminat, granit ili keramika, postavljanje se vrši uz pomoć samolepljivih nalepnica tac-tiles.

podoga-za-etiosne

Možete koristiti Ulrabond Eco Fix koji pravi Mapei

Na pripremljenu podlogu, prema unapred utvrđenoj šemi, slažu se ploče. Bitno je da pravac svih ploča bude isti ukoliko namerno ne želite da pravite šahovsko polje. Naravno, bitno je da u pre postavke razmerite prostoriju kako se ne bi pojavili mali sečeni komadi na uglovima.

Nakon postavke, ivice ploča se raščešljavaju kako se ne bi video spoj između dve ploče.

postavljanje-etisona

Ploče se jednostavno slažu jedna pored druge prema unapred određenoj šemi

Prilikom kupovine etisona uvek poručite malo više kvadrata kako bi lako mogli zameniti oštećene ploče

interface

Ukoliko niste postavili ploču kako treba, možete je bez problema podići i ponovo postaviti jer ona nije trajno zalepljena za pod

Višak etisona do zidova odsecite precizno skalpelom.

secenje-etisona

Etison ploče se lako seku skalpelom

Kada se završi postavka, na spoj sa zidom postavlja se sokla. Sokla može biti od aluminijuma (orijentaciona cena oko 9 evra/metru), MDF-a ili od etisona sa završnom lajsnom (cena oko 3 evra/metru).

postavljanje-etisona-03

Konačan rezultat

Evo kako to izgleda kada se završe radovi:

postavljanje-etisona-01

interface etisonipostavljanje-etisona-04 postavljanje-etisona-05  postavljanje-etisona-07

interfacepostavljanje-dekorativne-opeke-03

Pogledajte još tekstova u našoj rubrici Uradi sam.

Firme iz kategorije Podne obloge:

Dodaj firmu u Adresar


Premaz koji građevinskim objektima pruža neuništivost?

$
0
0

Zahvaljujući premazu Paxcon, potrebna je dvadeset puta veća jačina eksplozije da bi zid, na koji je on nanešen, bio srušen.

Ovaj zaštitni premaz američke kompanije Line-X čini zidove gotovo neprobojnim. Tanak sloj premaza predstavlja barijeru koja, osim što pruža dodatnu snagu zidu, je i vodonepropusna i veoma dobro podnosi visoke temperature. Premaz nazvan Paxcon može pružiti dobru zaštitu objektima usled zemljotresa, jačih vremskih nepogoda ili eksplozija.

Paxcon 01

Mnogobrojna sprovedena testiranja dokazala su da zidovi s Paxcon premazom mogu da izdrže dvadeset puta veću eksploziju od zidova koji ga nemaju, piše ArchDaily.

Ovaj zaštitni materijal je jedinjenje koje sadrži polimere elastičnog karaktera i za sada je premašio sposobnosti zaštite čak i prevlaka od nerđajućeg čelika i karbonskih vlakana.

Dokazano je da ovaj materijal nije štetan po zdravlje ljudi i da se čak može piti voda iz čaše obložene Paxconom!

Osim na građevinskim objektima, Paxcon je kao premaz isproban i na pancirima, poljoprivrednoj opremi, automobilima pa čak i avionima a rezultati su bili veoma pozitivni. Uprkos svojoj neprobojnosti i hemijskom sastavu, dokazano je da ovaj materijal nije štetan po zdravlje ljudi i da se čak može piti voda iz čaše obložene ovim Paxconom.

Paxcon na delu

Istraživački centar u Novom Meksiku, koji se bavi testiranjem materijala, sproveo je istraživanje s dva identična zida, od kojih jedan ima Paxcon premaz. Pogledajte kako je prošlo testiranje:

Zbog svestranosti u primeni premaza Paxcon kao i jednostavnosti njegovog korišćenja, ovaj materijal bi mogao da postane standard u građevinskoj struci.

Paxcon

Foto: Line-X

Pogledajte i kako izgleda vikendica premazana katranom.

Firme iz kategorije Premazi:

Dodaj firmu u Adresar

Pogledajte kako robot pravi mrežastu armaturu

$
0
0

Ova automatizacija mogla bi da unese revoluciju u svet građevinarstva ne samo zbog brzine izrade već i zbog nepostojanja ograničenja oblika same armature.

Još od 2015. godine, kompanija Gramazio Kohler Research, poznata po dronovima koji prave mostove, radi na projektu zvanom Mesh Mould Metal. To je projekat koji ima za cilj unifikaciju betonske armature i oplate u jedan materijal kojeg prave roboti. Od testiranja sa raznim polimerima, sada se stiglo do čelika i pravljenja mrežaste armature koja zaista može da nosi oprerećenje.

Robot koristi čeličnu žicu debljine 3 milimetara koji oblikuje i zavaruje automatski po zadatom projektu.

 

Robot koristi čeličnu žicu debljine 3 milimetara koji oblikuje i zavaruje automatski po zadatom projektu. Proces izrade mrežaste armature je veoma brz i, što je još važnije, dozvoljava pravljenje složenih oblika za hrabre betonske elemente.

Pogledajte i kako izgleda robot koji pravi fasade koje prkose gravitaciji.

Ovakvu fasadu od opeke može da sazida samo robot

Ruiniranoj kulturnoj dvorani u Rumuniji udahnut novi život

$
0
0

Nakon što je objekat iz 1930. godine zahtvatio veliki požar, nije bio korišćen 20 godina sve do danas kada mu je vraćen stari sjaj.

Arhitekta Vlad Rusu pobedio je na konkursu sa svojim rešenjem za totalnu rekonstrukciju stare dvorane u mestu Blaj u centralnoj Rumuniji. Cilj je bio da se ovaj višenamenski prostor adaptira kako bi se u njemu mogle održavati različite kulturne manifestacije. Vladovo rešenje podrazumevalo je da se objekat oguli sve do konstrukcije i da mu se napravi novi enterijer koji će ipak podsećati na stara vremena.

kulturna-dvorana-rumunija-02

Akcenat je stavljen na konstrukciju sa predivnim lukovima zidanim u opeci.

 

Pošto fotografija originalnog enterijera nije bilo, Vlad je imao odrešene ruke za novi dizajn prostora. Zbog toga je kreirao jednostan i otvoren enterijer koji se lako može prilagoditi različitih događajima, piše Dezeen.

kulturna-dvorana-rumunija-03

Zidovi su ogoljeni sve do originalne opeke koja je obnovljena i stavljena u prvi plan. Ova živopisna tekstura umirena je na pojedinim mestima belim gipsanim detaljima koji oivičavaju otvore i balkon.

kulturna-dvorana-rumunija-04

Sala koja prima 250 ljudi odaje duh minulih vremena ali je u isto vreme i moderna.

 

Akcenat je stavljen na konstrukciju sa predivnim lukovima zidanim u opeci.

kulturna-dvorana-rumunija-05

Sala koja prima 250 ljudi odaje duh minulih vremena ali je u isto vreme i moderna. To je upravo ono što je Vlad želeo da postigne!

kulturna-dvorana-rumunija-06

Projekat originalne zgrade uradio je arhitekta Victor Smigelschi iz Bukurešta.

kulturna-dvorana-rumunija-07

Objekat je potpuno uništen u požaru 1995. godine i od tada je čekao bolja vremena za rekonstrukciju.

 

kulturna-dvorana-rumunija-08

Savremeno dizajnirana rasveta daje objektu dah modernog.

kulturna-dvorana-rumunija-09

Foto: Cosmin Dragomir

Pogledajte i kako je rekonstruisana dvorana Eđšeg u Novom Sadu.

Eđšeg danas: Zavirili smo u rehabilitovanu zgradu Stare streljane

Izdvojene firme iz Adresara:

Dodaj firmu u Adresar

Pogledajte kako je ova prefabrikovana kuća podignuta za samo jedan dan

$
0
0

Ne samo da je brzo izgrađena, već je ova kuća dobila i zlatni LEED sertifikat za nisku potrošnju energije.

Ova prefabrikovana kuća u Nju Džersiju podignuta je samo 24 sata! Projekat je uradila arhitekta Marina Rubina kao deo eksperimenta u kojem je tragala za stambenim rešenjem koje je jeftino i održivo. Ovo rešenje se pokazalo više nego dobro jer omogućava da se do njega dođe i u veoma kratkom roku.

Kuća se sastoji od dva dvoetažna L modula koja zajedno čine oko 200 kvadratnih metara. Moduli su napravljeni u fabrici za manje od mesec dana, montirani za svega jedan dan i potom finiširani za trećinu manje vremena nego što je to potrebno kod klasične gradnje, piše Inhabitat.

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-12

Kuća je finiširana za trećinu manje vremena nego što je to potrebno kod klasične gradnje.

 

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-13

Pri izdradi modula vodilo se računa da se građevinski otpad što više smanji kao i da kuća bude što bolje termički i akustički izolovana.

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-5

Zahvaljujući efikasnim HVAC sistemom, velikim nadstrešnicama i smanjenim dimenzijama otvora na osunčanim stranama, smanjena je potreba za hlađenjem. Veliki prozori na jugu omogućavaju puno svetlosti i toplote tokom zimskih meseci čime.

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-10

Na prizemlju ove prefabrikovane kuće smeštena je dnevna soba, trpezarija, kuhinja kao i kancelarija, dok je na spratu mirni blok sa spavaćim sobama.

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-18

U aneksu objekta smešten je mali studio koji se može koristiti i kao gostinska soba.

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-15

Povezano: Sve članci o prefabrikaciji

Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-16 Quarry-Street-House-by-Marina-Rubina-17

Foto: Marina Rubina, Halkin Mason Photography

Pogledajte i kako je ova kuća stiže kamionom na vašu adresu.

Pogledajte kako je 116 bagera srušilo nadvožnjak za samo jednu noć

$
0
0

Saobraćaj je na ovoj deonici bio zatvoren samo 56 sati nakon čega je ponovo profunkcionisao bez zastoja.

Pronaći 116 bagera koji treba da sruše nadvožnjak star 24 godine u samo jednoj noći nemoguć je zadatak… sem ukoliko ne živite u Kini.

U gradu Nančang, izvođač je okupio armiju bagera koji je imao neobičan i veoma zahtevan zadatak da sruši ceo nadvožnjak u tokom noći.

Ceo posao, uključujući i raščišćavanje, trajao je samo 56 sati! Pogledajte kako je to izgledalo:

Građevinci u Kini poznati su po impozantnim projektima koji se izvršavaju u rekordnom roku. Pogledajte, na primer, kako je most rekonstruisan za samo 43 sata.

Foto, video: CCTV

Firme iz kategorije Građevinske mašina:

Dodaj firmu u Adresar

Viewing all 296 articles
Browse latest View live